Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

Avrupa Birliği Nedir ? Avrupa Birliği Hakkında Bilgi

Avrupa Birliğinin temelinde bir ekonomik topluluktur. En temel politikası ise rekabettir. Günümüzde 28 üyeden oluşmaktadır. Avrupa birliği ülkelerine en son katılan devlet 1 Temmuz 2013 yılında Hırvatistandır.

Rekabet politikası 4 temel politika üzerine kurulmuştur.

1 Kişilerin serbest dolaşımı
2 Malların serbest dolaşımı
3 Hizmetin serbest dolaşımı
4 Sermayenin serbest dolaşımı

1951 yılında imzalanan Paris anlaşması ile Fransa, İtalya, Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda (Benelüx) devletleri arasında oluşturulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT) bugünün Avrupa Birliğinin temelini oluşturmaktadır. Bu Fransız bürokrat olan Jean Monnet’a aittir. Ona göre yapılacak bir anlaşma ( Fransa ve Almanya arasında ) uzun vadede barışa katkı sağlayacaktır.

Benelüx ülkeleri: Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’dır.
1957 Roma antlaşması ile politikayı bütün ekonomik alana dağıtalım denilmiştir. Avrupa’yı ortak pazar olarak görelim ve 3. Ülkelere karşı ortak duvarları uygulayalım fikri ortaya atılmıştır.
1951 yılında imzalanan anlaşma ile sadece kömür çelik sektörlerini birleştirilmişti.  Fakat 1957 yılına geldiğimizde  Roma Antlaşması ile  bütün ekonomik sektörlerini birleştirmek,  bir topluluk oluşturulmak konuşulmuştur.  1957 yılında imzalanan iki farklı Roma Antlaşması ile kurulan Avrupa Ekonomik topluluğu ve EUROTOM (Avrupa Atom Enerjisi topluluğu) günümüzde Avrupa Birliği’nin temelini oluşturmaktadır.

Avrupa Birliği üyeleri;

1957 Roma Antlaşması: Fransa, İtalya, Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda
1973:  İngiltere,  Danimarka,  İrlanda ( Norveç’te üye olmuştur Fakat referandumla reddetti)
1981:  Yunanistan
1986:  ispanya, Portekiz
1995:  Avusturya, Finlandiya, İsveç
2004:  Polonya, Macaristan, Estonya, malta, Güney Kıbrıs Rum,
2007: Bulgaristan, Romanya
2013: Hırvatistan

Adaylar;

İzlanda, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk

1985 yılında 12 ülke Avrupa senedine imza atmaktadır. Bu anlaşmaya göre;

1 Ekonomik ve sosyal uyumun arttırılması
2 Ortak bir bilim ve teknoloji politikasının oluşturulması
3 Avrupa para sisteminin geliştirilmesi ( ECÜ)
4 Avrupa sosyal boyutunu oluşturulması ve çevre konusunda eşgüdümlü eylemlerde bulunulması

Avrupa nedir,  neresidir?

Genel kabul gören şey;  Rusya’nın dış kısmından Ural Dağları’nın kesen alanın batısına Avrupa denir.  Coğrafi olarak Azerbaycan,  Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye’de   Avrupa’dadır.
Avrupa Birliği bir uluslararası örgüt değildir. Devletler kendi egemenlik yetkilerinin bir kısmını ( Avrupa Birliği kurucu Anlaşması’nda,  Avrupa Birliği’nin yetkili olduğu alanlarda;  genellikle ekonomik olan yetkileri)  Avrupa Birliğine devreder.  Bu andan itibaren Avrupa Birliği’nin kurumlarının aldığı kararlara  o devletlerin kararlara uyma zorunluluğu olur. Devletler bu kararlara uymazsa Avrupa Birliği’nin uyarma zorunluluğu ortaya çıkar.
Avrupa Birliği dünyadaki diğer entegrasyonları göre kendine özgü bir yapısı vardır.  Pek çok konu ile ilgilenen bir örgüttür.  Karar alma süreçlerinde de  diğer örgütlerden ayrılır.  Uluslar üstü  kararlar almaktadır.
Avrupa Birliği,  28 üye devletten oluşmaktadır.  Belirli bir nitelikte oy çoğunluğuyla karar alınır.  Devletler egemenliklerinin bir kısmını Avrupa Birliği’ne devredenler.  Devletler kendi iç hukuk düzeninin Avrupa Birliği hukuk sistemine göre düzenlemek zorundadır.  Eğer hiç hukuk sistemini Avrupa Birliği’ne göre uyarlamazlarsa  Avrupa Birliği’nden atılmasına kadar gidebilir.  Avusturya Avrupa Birliği’nden atılma uyarısı almıştır.  Bunun nedeni aşırı milliyetçi bir başbakan seçilmiş ve Avrupa Birliği insan haklarına aykırı  hareketler sergilemiştir.  Avrupa Birliği Bundan dolayı Avusturya’ya uyarı vermiş ve başbakan istifa etmiştir.  Avrupa Birliği komisyonuna göre en büyük suç milliyetçiliktir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles