BİZLERDEN GELEN TEHLİKE


BİZLERDEN GELEN TEHLİKE

İnsan faaliyetleri, ekosistemin devamına hatta biyosferimizin düzenine devasa zararlar vermektedir. Bazı canlı türlerinin tamamen ortadan kalktığı, fosil yakıtların tüketildiği ve bunun sonucunda dünyamızın kirlendiği es geçilemez bir durumdur.

20 Eylül’de tüm dünyada gerçekleştirilen İklim Grevi’nde tüm dünya hep bir ağızdan ‘’Evimiz yanıyor’’  sloganları attı. Greta Thunberg’in başlattığı protesto tüm dünyada farkındalık yarattı ve  şuana kadar gerçekleştirilen en büyük iklim gösterileri olduğu kaydedildi. Gençler ellerinde “İklim Acil Durumu”, “Fosil yakıtlara veda”, “Kömürden vazgeç, Güneş’i seç” yazılı pankartlar taşıdı.

Karbondioksit oranının artması, okyanusların ısınması, orman yangınlarının artması, mevsimlerin zamanlama hataları; üzerinde yaşadığımız dünyaya verdiğimiz zararların sonuçlarından sadece birkaçı. Kentleşmenin artması buna bağlı olarak gelişen betonlaşma ,ormanların tahrip edilmesi; bizi geri döndürülemez bir yola itmiştir. Yapılan bu faaliyetler sonucunda verimsizleşen alanlar gelecek nesillerin kaynaklarının büyük bir bölümünden yoksun kalacağını göstermektedir.

  • Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin belirlenmesi
  • ‘’koruma bölgelerinin’’ belirlenmesi
  • Denizlerin krilenmesinde düzenlemeler
  • Balıkçılıkta biyoçeşitliliğin yönetilmesi yapılacaklar arasında birkaçıdır.

Asya ve Afrika’da bulunan 10 milyon km2 ‘den fazla kullanılabilir alan kaybedilmiştir. Bitki örtüsünün yok olması içinde bulunan ekosistemin yok olmasını da beraberinde getirmiştir.

Atmosferimizin kirlenmesine özellikle sanayi tesislerinin ve evsel yakıt atıklarının, motorlu araçların egzoz gazları neden olmaktadır. Atmosferdeki karbondioksit oranı bir yüzyılda 268 ppm’den (part per mil) 350 ppm’e çıkmıştır. Bunun en önemli sonucu da sıcaklığın artmasına neden olan sera etkisidir. Buna bağlı olarak okyanusların su seviyelerinin yükselmesi 2050 yılına kadar 1,5 metre artacağını göstermektedir.  Üstelik modern tarımın getirdiği kötü gübreleme ve ilaçlama toprağı ciddi bir şekilde etkilemektedir.

Askeri amaçla kullanılan nükleer uygulamalar, kimyasal, biyolojik silahların kullanılması radyoaktif ürünlerin  çevreye etkisi on binlerce yıl sürmektedir.  Bu sorunların aşılması için gelecek kuşakların var olma şartlarının ekonomik ve siyasi planda ve uluslararası bir rejim ile geliştirilmesi getekmektedir.

#yalnızcabirevimizvar

#wehaveonlyonehome

KAYNAKLAR

Coastlearn.org

Yeşilist.com


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Angry
0
Angry
Cry
0
Cry
Cute
0
Cute
LOL
0
LOL
Love
0
Love
OMG
0
OMG
WTF
0
WTF
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
win win
0
win
Naime Keskin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format