Ultimate magazine theme for WordPress.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SALGINLAR

0 94

Gündemimiz Covid- 19 yani Coronavirüs.

İlk olarak 2019’un sonlarına doğru Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan eyaletinde ortaya çıkan bu virüs, birçok haber kaynağına göre canlı hayvan pazarında ortaya çıkmıştı. Neredeyse yayılmadığı ülke kalmayan bu virüsün aşağıdan dünya seyrine göz atabilirsiniz.

Dünya geneli toplam vaka sayısı 2.704.676’ya çıkarken, ölüm sayısı 190.549’a ulaştı. ABD’deki vaka sayısı Çin’deki vaka sayısını geçmiş durumda.

ABD Başkanı Trump, ‘Çin Virüsü’ söyleminde bulunurken, Çinli Hükümet yetkilileri de AİDS’in ‘ABD virüsü’ olduğunu dile getirdiler. Bazı Avrupa devletleri de Çin’e bu virüs için dava açacaklarını belirttiler.

Coronavirüs salgını geçen yüzyıllarda gerçekleşen salgınların sonuçlarına oranla daha korkutucu nitelik taşımamaktadır. Gelin birlikte geçmiş salgınları yakından inceleyelim.

VEBA : KARA ÖLÜM

Antik çağlardan beri bilinen bu hastalık günümüzde hala bazı Afrika ülkelerinde görülür. Fare ve diğer kemirgenlerde bulunan pireler aracılığıyla insanlığa bulaşmıştır. Bilinen ilk veba salgını M.S. 542 ‘de Akdeniz kıyılarında görülmüştür. Doğu ülkelerine özgü bir hastalık olan veba, Akdeniz kıyılarına giden gemiciler ile Avrupa’ya yayılmıştır. Büyük salgınlara neden olmuştur. Hatta Cengizhan’ın vebalı insanları biyolojik silah olarak kullanıldığı bilinir. Kalelere gönderilen hastalar, Cengizhan’ın fetihlerinin kolaylaştırır.

Ortaçağ’da meydana gelen Kara Veba salgını ile nüfusun yaklaşık 1/3 ‘ü yok olmuştur. Veba kaynaklı toplam ölüm sayısı bilinmesede yaklaşık 30 – 40 milyon civarında insanın öldüğü tahmin edilmektedir.

KOLERA

Vücutta aşırı sıvı ve tuz kaybına yol açan bu hastalık, günümüzde de geri kalmış ülkelerde ve mülteci kamplarında görülmektedir. 1817′de Japonya’da ve Hindistan’da başlayan salgın tüm dünyaya yayılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’na Balkan savaşları döneminde gelmiş ve binlerce askerimizin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

 

 

 

 

SITMA : MALARİA

Tüm dünyaca Malarya olarak anılan Sıtma hastalığı; ilk olarak Antik Mısır’da ortaya çıkmıştır. Bilindiği üzere tropilaş bir parazit hastalığıdır. Günümüzde de Dünya Sağlık Örgütü’ne sıtma vakaları bildirilmektedir. Bataklık yerlerde sivrisinekler aracılığıyla bulaşan bu hastalık tarih boyunca milyonlarca kişinin ölümüne yol açmıştır. Sadece  Rusya’da 1.Dünya Savaşı sonrasında 5 milyon Rus askeri sıtmaya yakalandı. 60.000’i hayatını kaybetmişti. Etiyopyada 15.000, savaşlar ve doğal afetler ile birlikte 1963’te Haiti’ de 75.000 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

İSPANYOL GRİBİ : H1N1

1918-1920 yılları arasında tüm dünyayı etkisi altına alan grip, insanlık tarihindeki en ölümcül salgınlardan biri olarak görülmektedir. Adından anlaşıldığı gibi salgın İspanya’da başladı diyebilirdik fakat bu salgın İngiltere’de başladı. İspanyol gribinin bu adı alması hastalığı dünyaya tanıtan İspanyol basınının olmasından kaynaklanıyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’da milyonlarca insanın ölümüne yol açan bu grip salgını; İspanya Kralı Alfonso, ünlü ressam Gustav Klimt ve sosyolog Max Weber’e de bulaşmıştır. Bazı tarihçilere göre bu gribe Mustafa Kemal Atatürk de yakalanmıştır.

Şiirlere, romanlara konu olan İspanyol gribi 80-100 milyon insanın ölümüne neden olmuştur.

Biz ki İstanbul şehriyiz,

Seferberliği görmüşüz

Kafkas, Galiçya, Çanakkale, Filistin

Vagon ticareti, tifüs, ispanyol gribi

Bir de İttihatçılar, bir de uzun konçlu Alman çizmesi, 1914’ten 1918’e kadar yedi bitirdi bizi.’’

Nazım HİKMET

SARS ve MERS

SARS ile başlayalım.SARS’ın açılımı; Severe Acute Respiratory Syndrome yani Şiddetli Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu’dur. SARS Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilmemiştir.2002 yılında Hong Kong’dan 37 ülkeye yayılmış, 916 ölüm gerçekleşmiştir. 2016 yılında Ukrayna’da 319 kişi bu hastalıktan dolayı ölmüştür.

MERS’ te tıpkı SARS gibi fakat ortaya çıkış yeri MERS adını almasına neden olmuşur. MERS’in açılımı da Middle East Respiratory Syndrome yani Orta Doğu Solunum Sendromu’dur. Suudi Arabistan’da ortaya çıktığı için bu ismi almıştır.

SARS ve MERS koronovirüs enfeksiyonudur.

 

KUŞ GRİBİ (TAVUK VEBASI / AVIAN INFLUENZA )

H5N1 virüsünden kaynaklı olup kanatlı hayvanlar aracılığı ile insanlara bulaşan bu grip, ilk olarak 1997 yılında Çin’deki kuş gribi salgını hastalığın insanlarda ölüme yol açtığını göstermiştir. 20. Yüzyıldan beri farklı dönemlerde bu virüsün mutasyona uğramış hali ile karşılaşmaktayız. Dünya Sağlık Örgütü bu amaçla 1947’den beri Küresel Grip Programı’nı uygulamaktadır.

 

 

DOMUZ GRİBİ

Gribin adındaki ‘domuz’ kelimesinin sebebi bu virüsün domuzlarda bulunan bir virüs ile benzerlik taşımasıdır. Bilinen ilk salgınının İspanyol Gribi olduğu söylenmektedir. A/H1N1 virüsü domuz ve kuşlarda gribe neden olan bir virüstür. En son salgın 2009’da yaşanmış olup 191 ülkeye yayılmış 800bin vaka görülmüştür. Genellikle kanatlı hayvanlardan bulaşan bu hastalık 8238 kişiyi öldürmüştür. Neyse ki aşısı bulunmaktadır.

AIDS – HIV

1981’de ABD’de keşfedilen HIV virüsü için bir tedavi hala bulunamamıştır. İnsanların bağışıklık sistemini çökmesine neden olan bu hastalık bulaşıcıdır. Cinsel yolla ve kan ile bulaşan AIDS  1981-2008 yılları arasında 20 milyon kişiyi öldürmüştür. İnsan vücuduna giren bu virüsün yok edilmesi maalesef mümkün değildir.

 

 

 

SİZDE SAĞLIKLA KALIN #EVDEKALIN 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.