İran’da Neler Oluyor ? İran Son Dakika

0 198

İran’daki gösteriler, 28 Aralık Perşembe günü Meşhed’de toplanan bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Daha sonrasında rejim karşıtı gösterilere dönüşen protesto eylemleri, Nişabur, Şahrud, Kirmanşah, Kum, Reşt, Yezd, Kazvin, Zahidan, Ahvaz ve diğer birçok kente yayıldı.
Başlayan bu olaylarda güvenlik güçleri şimdiye kadar 200’ü aşkın kişiyi gözaltına aldı. Öte yandan protestoların beşinci gününde çıkan olaylarda 9 kişi hayatını kaybetti ve toplam can kaybı 26’ya yükseldi.
İran’ın dini lideri Ali Hamaney, İran’da süren gösterilerle ilgili dış güçleri suçladı. Hamaney, “İran’ın düşmanları para, politika, silah ve istihbarat yoluyla ülkede karışıklık çıkarıyor.” dedi.
İran 2009 yılında da bir dizi olaylara şahit olmuştu. 2009 yılındaki protestoların nedeni ülkede o dönemde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki usulsüzlük iddialarıydı. Seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın usulsuzluk yaptığı iddiası Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Karrubi tarafından desteklenerek, halkı sokağa çağırma çağrısı ile birlikte Tahran’da büyük bir olaya neden olmuştu. Bu olaylar sonrasında İran’da 70’ten fazla kişi yaşamını yitirmişti.
2017’de yaşanan protestoların altında yatan sebep ise ekonomik sıkıntılar olarak gösteriliyor. Analistler birkaç hafta önce sosyal devlet harcamalarının kısılmasına ve benzine yapılan zamla birlikte insanlarda mutsuzluk olduğu yönünde hemfikir.
2009 yılında yaşanan olaylarda Twitter yoğun olarak kullanılmıştı. Bu olaylara Yeşil Protesto veya Twitter Devrimi adı verilmişti.
2017’de yaşanan olaylarda ise halk çeşitli mesajlaşma uygulamaları ile haberleşiyor. Bunlardan en kullanılır olanı Telegram adlı uygulama, rejim bu uygulamaya şuanda kısıtlama getirmiş durumda.
ABD Başkanı bugün attığı İran’a ilişkin son tweetde “Nihayet İran halkı gaddar ve yozlaşmış İran rejimine karşı hareket ediyor. Başkan (Barack) Obama’nın aptalca onlara verdiği paralar terörizme ve onların ceplerine gitti. İnsanlar çok az gıdaya ve büyük bir enflasyona sahip ve insan hakları yok. ABD izliyor!” ifadelerini kullandı.

Donald J. Trump

@realDonaldTrump

The people of Iran are finally acting against the brutal and corrupt Iranian regime. All of the money that President Obama so foolishly gave them went into terrorism and into their “pockets.” The people have little food, big inflation and no human rights. The U.S. is watching!

39,7 B kişi bunun hakkında konuşuyor

İran’dan ise Trump’a hızlı bir yanıt geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Twitter hesabı üzerinen paylaştığı mesajda “İran’ın güvenliği ve istikrarı kendi halkına bağlıdır ve Trump’ın bölgesel şov yapmada en iyi dostlarının aksine İran halkının oy verme ve protesto etme hakkı vardır. Bu büyük mücadelelerle kazanılmış haklar korunacaktır ve ülkeye sızan unsurların bunları şiddet ve yıkımla sabote etmesine izin verilmeyecektir” ifadelerini kullandı

Javad Zarif

@JZarif

Iran’s security and stability depend on its own people, who — unlike the peoples of Trumps regional “bffs”—have the right to vote and to protest. These hard-earned rights will be protected, and infiltrators will not be allowed to sabotage them through violence and destruction.

3.647 kişi bunun hakkında konuşuyor

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran’da devam eden protestolarla ilgili BM Güvenlik Konseyi’ne acil toplanma çağrısı yapacaklarını duyurdu.
Türkiye’den İran’a destek mesajları verildi. “Türkiye, dost ve kardeş İran’ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına büyük önem atfetmektedir.”
Tam metin;

İran’da 28 Aralık tarihinde başlayan gösterilerin yayılarak sürdüğü ve çıkan olaylarda ölenlerin olduğu, ayrıca kamu binalarının zarar gördüğü yönündeki haberlerden endişe duyulmaktadır.

Türkiye, dost ve kardeş İran’ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına büyük önem atfetmektedir. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin halkın barışçıl gösteri yapmaya hakkı olduğu, ancak kanunların çiğnenmemesi ve kamu malına zarar verilmemesi gerektiği yolundaki açıklaması dikkate alınarak şiddetten kaçınılması ve provokasyonlara kapılınmaması lazım geldiğine inanıyoruz.

Biran önce ülkede sükunetin sağlanmasını ve sağduyunun hakim kılınarak olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı söylem ve dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz