Ürettiği füzelere silah yerleştirmeye çalışmaktadır. Devlet, Güney Kore ve Japonya mevzilerine yettiğini söylüyor.ABD’ide vuracağını söylüyor.Orta ve kısa menzilli silahlar tamamlanmış , uzun menzilli silahı da geliştirmektedir. 5-10 yıl içinde ABD’i vuracak silahı da yapacağını söylemektedir. BMGK’dan yaptırım kararları çıkıyor. 2006’dan sonra Kuzey Kore’ye askeri malzeme ihraç etmek yasak. Lüks tüketim malları yasak. Silah ambargosu kararı var. Kuzey Kore menşeili silah , teçhizat yasaklanıyor. Alıkoyulabilir ve imha edilebilir. Altın , kömür , demir ithal etmek yasaklanıyor. 2016’dan sonra bu yasağın kapsamı genişliyor ve kültür-ticari ambargolar ekleniyor.Kuzey Kore vatandaşlarının Japonya’ya girmesi yasaktır. Kuzey Kore gemileri Japon limanlarında demir atamaz. 

1800’lerin başı  Birinci Dünya Savaşı başlamadan Japonya oralardaydı. Kore yarımadasını kontrol etmek istiyordu. Asya’ya giriş kapısı olan Kore , çok önemli. Rusya da buraya hakim olmak istiyordu. Avrupalı devletler Rusya yerine Japonya’nın burada hakimiyet kurmasına daha sıcak bakıyorlardı. 1904-1905 Japon -Rus savaşı ; Almanya , İngiltere ve Fransa , Japonya’nın yanında yer alıyor. Kazanan Japonya oluyor. Kore İkinci Dünya Savaşı’na kadar Japonya’da kaldı. Daha sonra Kuzey ve Güney savaşı ile ikiye bölündü ve Kuzey’e SSCB destekli bir yönetim , Güney’e ise ABD destekli bir yönetim geldi. 1953’te savaş , BM ateşkesiyle sona erdi.

1960’lar da Kuzey Kore lideri öğreniyor ki ABD , Japonya’ya atom bombası attığı dönemlerde Kuzey Kore’ye de atmayı düşünmüş.Kendilerini savunmak için nükleere sarılıyor. Ulusal güvenliğini nükleer silahla sağlayabileceğini düşünüyor. Japonya döneminden kalma sanayi altyapısı var. 

Küba Bunalımı : SSCB’e güveniyordu ve o da artık yoktu.Kuzey Kore için SSCB yenilmiş oldu.Küba’ya yerleştirdikleri füze başlıklarını çekti. Bu güvensizlikle nükleer programını hızlandırdı. Küba Krizi’nden sonra bütün dünya silahlarını azalttı. 1965’te  ilk araştırma nükleer reaktörünü kurdu. 1970’ler de tesisler inşa etti . Bilimsel amaçla yaptığını söyledi. 1980’ler de SSCB’de destek verdi. 1980’den sonra SSCB’e gerek duymuyor. ABD 1985’te bir gizli nükleer reaktör olduğunu iddia ediyor. Kuzey Kore bu şüpheleri durdurmak için NPT’e taraf oluyor. Birkaç yıl içinde SSCB dağılıyor. Soğuk Savaş bitiyor. Kuzey Kore tutulamayacak duruma gelmiştir.İlk dönüm noktası budur. Çin’de gelimeye başlıyor.Çin uluslararası sisteme giriyor. Batıya açılıyor. Kuzey Kore kendini iyice yalnız hissediyor. Ulusal güvenliği için nükleer şart.1991’de Güney Kore ve Kuzey Kore BM ‘ye üye oluyor.

Kuzey Kore , Uluslararası Atom Enerji Kurulu yüzünden NPT’den çekiliyor.(1993) ABD,  1994’te diplomatik yollarla çözmeye çalışıyor.Hatta silahları yok etmesi karşılığı , 2 reaktör inşa edeceğini söylüyor. Diğer devletler için sıkıntılar yaratıyor. 1998’de orta menzilli 2 aşamalı bir füze geliştiriyor. Füze denemesi yapmak yasak değil. Güney Kore ve Japonya’yı vuracak kapasitesi var. Bunu açıklıyor. 1999’da ABD Kuzey Kore’de yeraltında bir tesis olduğunu söylüyor. Kuzey Kore , UAEK’a denetim için müsade vermiyor. 11 Eylül’den sonra Bush ” Şer Ekseni ” açıklar. Yer alan devletler ; Irak , İran ve Kuzey Kore’dir.  2003’te resmen NPT’den çekildiğini açıklar. ABD tek başına ikna edemeyince ”Altılı Görüşmeler” başlar. (Çin , Rusya , Japonya , Güney Kore , ABD ve Kuzey Kore ) Müzakereler hala devam etmektedir. 

Çin , Kuzey Kore için alınan Güvenlik Konseyi kararlarını neden veto etmiyor ? 

Eğer gerilim tırmanırsa bir şekilde Kuzey Kore nükleer silahtan vazgeçmezse ABD, Kuzey Kore’ye müdahalede bulunabilir.Müdahalede bulunursa o da Güney Kore’ye benzeyebilir ve müttefik olabilir.Çin’in yanında bir ABD üssü eksik olmalı. Herhangi bir müdahale durumunda Kuzey Kore komünist nüfusu , Çin’e göç edebilir. Çin’de bu göçü engellemek istiyor. Bölge silahlanmış oluyor ve Çin bu olaydan pek bir rahatsız durumdadır. Rusya , Hindistan , Pakistan nükleer güç.Kuzey Kore ‘de var.Bu şekilde devam ederse Güney Kore’de silahlanıp NPT’den çekileceğini açıklıyor.Çin etrafında 3 nükleer devlt varken bu kapasite altıyı bulacak ve bölge büyük bir tehdit oluşturacaktır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Naime Keskin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Yazı
Yazı veya Makale yollayın
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırlayın
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru hazırlayın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama hazırlayın
Liste
Klasik Listeleyici
Geri Sayım
Geri Sayım Oluştur
Açılır Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin