• Libya’nın Önemi ve ABD-İran Gerilimi, Rusya İngiltere ve Çin İlişkisi, Orta Doğu Sorunu, Kısa Bir Analizidir. 

Libya, %97’si Sünni Müslüman olup, doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus ile komşu olan Akdeniz’e kıyısı bulunan bir kuzey Afrika ülkesidir. Sosyolojik ve jeopolitik yapısı Türkiye’nin dış politikasını geçmişte olduğu gibi bugün de etkilemektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün elbette Trablusgarp’ta bulunması tesadüf olmadığı gibi bugün de değil.

Türkiye’nin Libya ile olan politik ilişkilerini düzene koyması, Cezayir, Fas ve Tunus ile ilişkilerini güçlendirirken Mısırı tedirgin edebilir. Fakat Akdeniz’de bağımsızlığını sağlamak için büyük bir adım olacaktır.Bugün yaşanan, İran Devrim Muhafızlarından General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ile başlayan gerilimler yükselmekte. İran’ın bir sonra ki hamlesi Rusya, Türkiye, İngiltere ve Çin’i özellikle ilgilendiriyor. Bu topraklar da bu ülkelerin ekonomik ve politik çıkarları olduğu orta da peki İran, bizzat ABD ile sıcak savaşa girer mi? Pek sanmıyorum. Daha çok bölgede soğuk savaş ve istihbarat savaşları olabilir. İran kendi üstlenmese bile ABD üslerinde yer yer misillemeler görülebilir.

Çin’in ham madde arayışı ve Asya Altyapı Yatırım Bankası hamlesi, Rusya’nın sıcak denizlere inme isteği, İngiltere’nin Mısır sömürüsü ve Türkiye’nin bizzat oyunun sahibi olması bu cehennem çemberini daraltmakta. Açıkçası realist bir perspektiften bakmak gerekirse, Türkiye’nin İran, Çin ve Rusyayı ittifak edinmesi, ekonomik ve askeri güç olarak kalkınması anlamına gelmektedir. Ortak çıkarların olması bu ittifakı daha da güçlendirecektir. Avrupa Entegrasyonu gibi bir model üzerinden Orta Doğu inşası sağlanabilir mi? Şia – Sünni kavgasından öteye geçilebilirse şayet neden olmasın?

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Yazı
Yazı veya Makale yollayın
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırlayın
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru hazırlayın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama hazırlayın
Liste
Klasik Listeleyici
Geri Sayım
Geri Sayım Oluştur
Açılır Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin