Lübnan’da Tecavüzcülerin Evlenerek Cezadan Kurtulmasını Öngören Yasa Kaldırıldı

0 575

1940’lardan bu yana uygulanmakta olan “Tecavüzcüye evlilik yoluyla af yasası” Lübnan Parlementosu tarafından kaldırıldı. Bu yasaya göre Lübnan’da tecavüzcünün kurbanıyla evlenmesi halinde cezadan kurtulmasını öngörüyordu. Kadın hakları savunucuları uzun yıllardır bu yasanın (522 numaralı yasa) kaldırılmasına yönelik eylemler yapmaktaydı. Ayrıca Kadın İşleri Bakanı Jean Oghassabian tarafından da bu hareket destekleniyordu. Jean Oghassabian bu yasayı ‘taş devrinden kalmış’ olarak nitelendiriyordu.
Ayrıca Başbakan Saad Hariri’de bu yasanın kaldırılması taraftarıydı. Aralık ayında Lübnan parlamentosunun yürütme ve adalet komisyonu, yasanın kaldırılmasına yönelik teklif vermişti fakat oylamanın yapılması bu hafta gerçekleşti.Kadın hakları grubu Abaad, Madde 522’nin kaldırılmasını ‘bir zafer’ olarak nitelendirerek bunun gerçekleşmesini sağlayan milletvekillerine teşekkür ettiklerini belirtti.


Bu tarz yasalar bazı Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde bulunmaktadır. 2014 yılında Fas, bu yılın temmuz ayında Tunus, geçtiğimiz günlerde ise Ürdünde buna benzer tecavüzcüleri koruyan yasalar kaldırılmıştır.
Halen Cezayir, Kuveyt, Libya, Irak, Suriye ve Filistin gibi ülkelerde bu tarz yasalar bulunmaktadır.