Marksizm bir siyasal felsefe akımıdır. Ekonomik ve toplumsal bir dünya görüşü olup, kapitalist düzenin çözümlenmesini içermektedir. Uluslararası ilişkilerde realist ve liberalist ana akımlarından farklı olarak eleştirel ve radikal bir düşünce akımı olduğu söylenebilir.
Marksizmin iki önemli ideolojisti Karl Marx ve Friedrich Engels, çalışmalarında sistematik eşitsizlik ve istikrarsızlığa dikkat çekmişlerdir. Marx’ın görüşüne göre bütün üretim biçiminin sınıf çatışmasını ortaya çıkaracağı bir gerçektir. İngilizce’de “class struggle” olarak ifade edilen sınıf çatışması, üst sınıfın (yani burjuva) alt sınıftan (yani proletarya) üstte olduğunu anlatmaktadır. Kapitalizmin arzusu kar elde etmektir. İşte bu yüzden üretimde yapılan her kar, Karl Marx için bir sömürüdür, emeğin sömürülmesidir. İşçinin emeğinin, işgücünün değerinin üzerinde yarattığı değere, kapitalist düzen içerisinde birileri tarafından el konulmaktadır. Buna “artı değer yasası” denmektedir ve kapitalizmin ekonomik temel yasasıdır. Karl Marx ve Friedrich Engels bu değerden, emeğin sömürülmesinden, proletaryanın ezilmesinden “Komünist Manifesto” adlı eserde bahsetmişlerdir.
Marx, kapitalist düzeni, kapitalist toplum yapısını incelemiş ve daha sonra çalışmalarında işçi hareketi için oldukça büyük bir önem taşıyan, işçi sınıfını ideolojik yönden donatan, iktidar mücadelesini bilimsel bir temele oturtan bir yol izlemiştir.
Günümüzde Marx komünizmin babası olarak bilinmektedir ve kısa bir üniversite hocalığının ardından Marx, giderek sosyalist hareketin içine girmiştir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Nagehan Uysal

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Yazı
Yazı veya Makale yollayın
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırlayın
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru hazırlayın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama hazırlayın
Liste
Klasik Listeleyici
Geri Sayım
Geri Sayım Oluştur
Açılır Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin