Obama’nın Charlottesville’deki Olaylar İçin Yaptığı Paylaşım Rekor Kırdı

0 143

Charlottesville’deki ırkçı çatışmalar sonrasında  ABD’nin eski Başkanı Barack Obama’nın Twitter’dan yaptığı paylaşım yaklaşık 3,3 milyon beğeni, 1,3 milyon retweet ve 15 bin yorum aldı ve nu paylaşım tüm zamanların en çok beğenilen tweet’i oldu.
Paylaşılan Tweette Barack Obama’nın eli bir pencere pervazında, farklı ırklardan dört bebeğe gülümserken görülüyor.
İşte o Tweet;


Yaklaşık 3 günde 3,3 milyon beğeni, 1,3 milyon retweet ve 15 bin yorum alan bu tweet tüm zamanların en çok beğenisini alan paylaşımı oldu. Ayrıca Twitter tarihinin en fazla retweet edilen 5. mesajı olarak tarihe geçmiştir.
Barack Obama bu tweet’inde Nelson Mandela’nın “Kimse başkasından ten rengi, geçmişi ya da dininden nefret ederek dünyaya gelmez” sözlerini alıntılama yapmıştır. O sözlerin devamı ise “Hiç kimse bir diğerinden ten rengi, geçmişi ya da dini nedeniyle nefret edecek bir şekilde doğmaz. İnsanlar nefret etmeyi öğrenmek zorundadır. Eğer nefreti öğrenebiliyorlarsa onlara sevgi de öğretilebilir. Sevgi insan kalbine nefrete kıyasla daha doğal gelir” bu şekildedir.

ABD’nin Charlottesville, Virginia eyaletinde yaşanan olaylara kısaca özetlersek;

Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde beyazların üstünlüğünü savunan gruplarla ile insan hakları savunucuları arasında çıkan olaylar sonucunda bir kişi hayatını kaybetmişti.
ABD’nin Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde beyazların üstünlüğünü savunan gruplarla ile insan hakları savunucuları arasında olaylar yaşanmıştı, bu olaylar sonucunda bir kişi hayatını kaybetmişti. Olayların başlama nedeni ise ülkedeki iç savaş döneminde ayrılıkçı komutan General Robert E. Lee’nin heykelinin kaldırılması planına eyalette aşırı sağcılar gösteri düzenlemişti. Akşam üzeri ise karşıt bir grup da (insan hakları savunucuları) gösteri organize etti. İki grup arasında gerilim yaşandı.
Cumartesi günü iki grubun da sokağa çıkmasıyla çatışmalar yaşandı. Irkçılık karşıtı(insan hakları savunucuları) göstericilerin içine bir araç daldı ve bir kişinin ölümüne 19 kişinin ise yaralanmasına neden oldu.