SUDAN’DA NELER OLUYOR ?

2 min


Afrika Kıtası’nın sorunlu ülkelerinden biri olan Sudan; bağımsızlığını ortak İngiliz ve Mısır yönetiminden 1956 yılında kazandı, şu sıralar çalkantılı bir dönemden geçiyor. Bağımsızlığını kazandığı andan itibaren kendi içinde birçok sıkıntı yaşayan Sudan, güneybatısındaki eyalette petrolün bulunması sonrası onlarca yıl  çözülemeyecek bir iç savaş yaşadı. Ayrıca  koyu tenli Afrikalılar ile açık tenli Araplar arasında etnik  mücadelelerin küresel boyutlara ulaşması Darfur Sorunu’nu meydana getirmiştir. Darfur Sorunu yüz binlerce insanın katledilişi, iç savaş boyunca büyük insani krizin yaşandığı olay olarak hatırlanacaktı. 2008 yılında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Darfur’daki siyah Afrikalılara yönelik  katliamları, toplu tecavüz ve işkenceleri gerçekleştiren Arap milislerini (Cancavid) desteklediği gerekçesi ile Ömer el-Beşir’e suç duyurusunda bulunmuştur.

2011’de Güney Sudan’ın bağımsızlığı için yapılan referandumda Güneyliler büyük bir çoğunluk ile bağımsızlıktan yana oy kullandı. Sonuç olarak Sudan’dan ayrıldı ve Afrika’nın yeni ülkesi haline geldi. Zengin petrol yataklarına sahip Güney kısmı ülkeden ayrıldıktan sonra Sudan’ın ekonomisi kötüleşmeye başladı ve en sonunda 19 Aralık 2018’den bu yana süren  eylemler hayat pahalılığını protesto ile başladı fakat daha sonra Sudanlılar, 1989’da darbe ile iktidara gelen ve ülkeyi 30 yıl boyunca şeriatla yöneten Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in istifasını istemekle devam etti.

Protestolar öyle çok büyüdü ki bir aracın üzerine çıkan  ‘Devrim’ anlamına gelen  ‘’Thowra’’ sloganları atan kadın eylemlerin sembolü haline geldi. Başkent Hartum ve birçok yerde kadınlar protestolara destek vermiştir. Kadınların protestolara  yoğun katılım göstermesi, Antik Sudan’da kadın savaşçılara verilen unvanın ‘’Kandaka’’ yeniden doğduğunu belirtiyor.

 

Bu sabah Sudan Devlet Televizyonu’nda altyazı geçerek ; askerlerin önemli bir açıklamada bulunacağı duyuruldu. Ardından sırasıyla  tüm siyasi tutukluların serbest bırakıldığı, iktidar partisi liderlerinin gözaltına alındığı ve Ömer  el-Beşir’in görevinden istifa ettiği duyuruldu.

Başkan görevinden istifa ettikten sonra askeri bir konsey oluşturulduğu açıklandı ve Ömer el-Beşir’in tutuklanıldığı öğrenildi. Asker yönetime el koyarken yönetimi de iki yıllığına eline aldığını belirtti. Ülkede 3 ay olağanüstü hal ilan edildi. Anayasanın askıya alındığı, başkanlık ve meclisin feshedildiği belirtildi.

Yoğun siyasi karışıklık içerisindeki Sudan’da 3 aylığına saat 19.00’dan sonra sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Türkiye, Sudan’da bulunan vatandaşlarının evlerinden dışarı çıkmaması için uyarıda bulundu.

 

KAYNAKLAR

Anadolu Ajansı

CNN International

Euronews.com

Sputnik

Sözcü.com

The Guardian

 

Twitter’dan Takip Edebilirsiniz


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
hate hate
0
hate
lol lol
0
lol
love love
0
love
omg omg
0
omg
win win
0
win
Naime Keskin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Yazı
Yazı veya Makale yollayın
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırlayın
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru hazırlayın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama hazırlayın
Liste
Klasik Listeleyici
Geri Sayım
Geri Sayım Oluştur
Açılır Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Upload your own images to make custom memes