Venezüella’da Neler Oluyor ? Maduro Kimdir ?

0 402

ABD Başkanı Donald Trump’ın yazılı olarak Ulusal Meclis Başkanı Muhalif lider Juan Guaido’yu ülkenin “geçici devlet başkanı” olarak tanıdığını açıklamasının ardından gözler Venezüella’ya çevrildi.

2017 yılında yapılan seçimlerde Nicolas Maduro seçimleri kazanarak yeniden Devlet Başkanı olarak göreve başlamıştı fakat muhalefet Maduro’nun seçime hile karıştırdığı iddiası ile seçimleri boykot edip tanımadıklarını açıklamışlardı.

Muhalefet lideri Juan Guaido kendisini fiili devlet başkanı ilan ettikten hemen sonra Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump Venezuela’nın meşru devlet başkanı olarak muhalif lider Juan Guaido’yu tanıdığını açıkladı.

Venezüella lideri Nicolas Maduro, ülkesinin ABD ile diplomatik ve politik ilişkilerini sonlandırdığını açıkladı.

Halka seslenen Maduro, ABD ile diplomatik ilişkileri bitirme kararı verdiklerini açıkladı ve Venezüella’daki ABD’li diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 72 saat verdiğini duyurdu. Ayrıca Maduro, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini arayıp destek mesajı ilettiğini söyledi ve Türkiye’ye de selam gönderdi.

ABD’nin yazılı tanıma açıklamasının hemen ardından Kanada, Şili, Peru, Brezilya, Guatemela, Kolombiya ve Paraguay gibi ülkeler Guaido hükümetini tanıyacaklarını açıkladı.

Rusya, Meksika ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Maduro’ya desteklerini açıkladı.

Nicolás Maduro Kimdir ?

Maduro eski devlet başkanlarından Hugo Chavez’in altında Ekim 2012 tarihinden itibaren Devlet Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış bir Venezuelalı politikacı. Chavez’in ölümünün ardından geçici başkan olarak görev yapmış, 14 Nisan 2013 günü yapılan genel seçimlerin ardından devlet başkanlığına seçilmiştir.

 

Venezuela bayrağının anlamını öğrenmek için bu sayfamıza bakabilirsiniz