YERYÜZÜNÜN EN KIYMETLİLERİ

1 min


1
1 share, 1 point

Kim bilir nelere şahit oldular ? Dünyanın en güçlü yapıları için küçük bir dünya turuna çıkmaya ne dersiniz? 🙂

 1. Naime Keskin
  5

  ‘Orta Doğu’nun İncisi’ olarak anılan Petra Antik Kenti,  6 Aralık 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesinde koruma altında. Peru'da yer alan Machu Picchu ile kardeş şehir olma özelliği ile  Petra  geçmişini M.Ö 400 yılına dayandırmaktadır. Kaya bloklarına oyulmuş tapınaklar, amfi tiyatro, mezarlardan oluşan yapı, yaklaşık 100 kilometre kare alana yayılmaktadır. Henüz gizemi çözülemeyen bu yapılar bir çok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

 2. Naime Keskin
  5

  İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan bu yapı, bir arenadır. Roma imparatorları burada halkı eğlendirmek için galdyatör dövüşleri tertip ederlerdi. Ayrıca infazlar da gerçekleştirildi. İtalya’da yaşanan depremler ardından bir kısmı yıkılmış olan Arena , Roma’nın sembolüdür.

 3. Naime Keskin
  4

  İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Klasik Yunan döneminde İyonya'nın şehirlerinden biriydi. Efes, 2015'te UNESCO Dünya Mirası olarak tescil edildi.

 4. Naime Keskin
  4

  ‘’ Çölün Gelini ‘’ olarak anılan Palmira, antik dönemlerde Suriye’de dini ve ticari merkez konumundaydı.  Palmira’dan çıkarılan 25.000 tabletten Palmira tarihi MÖ 19.yy a kadar  geri gitmektedir. Suriye İç Savaşı nedeniyle tahrip edilen bu kentin yeni yeni restore edildiğini görmekteyiz.

 5. Naime Keskin
  3

  Bir İnka şehri olan Machu Picchu, günümüze ulaşan en korunaklı yapılar arasında yer almaktadır. Machu Picchu Güney Amerika’nın en çok turist çeken yerlerinden biridir.
  And Dağları'nın bir dağının zirvesinde, 2.430 m yüksekliktedir. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir, Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir.

 6. Naime Keskin
  3

  Bu muhteşem yapılar Mısır’ın Giza şehrinde üç piramitten oluşmaktadır.  Bunlar Keops , Kefren ve Mikerinos Piramitleri’dir. Bu piramitlerden sadece Keops Dünya’nın Yedi Harikası içinde yer almaktadır. Firavunlar adına MÖ 2560'da anıt mezar olarak yapılan piramitler tüm dünyadan milyonlarca turisti  Mısır’a çekmektedir.

 7. Naime Keskin
  3

  Yunan mitolojisindeki zeka, sanat strateji ve ilham tanrısı Athena'nın tapınağıdır. Dünyanın en büyük kültürel abidelerinden biri olarak kabul edilen bu yapı Atina demokrasisinin de sembolüdür.
  Altın oranın insanoğlu tarafından ilk uygulamalarından biridir. cepheden bakıldığında, genişliğinin yüksekliğine oranı, neredeyse tam olarak altın oran 'a eşittir.

 8. Naime Keskin
  3

  Angkor- Vat bugün Kamboçya’da bulunur ve dünyanın en önemli tapınak şehirlerinden biridir. Kamboçya bayrağında bu tapınaklar yer almaktadır. 1115- 1145 yılları arasında yapılmıştır. 1992 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmiştir.


Like it? Share with your friends!

1
1 share, 1 point

What's Your Reaction?

confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
hate hate
0
hate
lol lol
0
lol
love love
1
love
omg omg
0
omg
win win
0
win
Naime Keskin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Yazı
Yazı veya Makale yollayın
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırlayın
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru hazırlayın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama hazırlayın
Liste
Klasik Listeleyici
Geri Sayım
Geri Sayım Oluştur
Açılır Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Upload your own images to make custom memes