Yunanistan, Cumhurbaşkanı Pavlopulos’a Suikast Olayı

0 194

Yunan antiterörizm timi, Korint-Trablus ekseninde bir bomba bulunması üzerine alarma geçti. Polis kaynaklarından alınan bilgiye göre, patlama mekanizması otoriteleri bildiren otoyol bakım işçileri tarafından cuma günü bulundu. 
Polis, ülkenin cumhurbaşkanını Prokopis Pavlopoulos geçmeden önce uzaktan kumandalı bomba, polis tarafından etkisiz hale getirildi.

Yerel basında çıkan polis kaynaklara göre, başkan ve konvoyu bu saldırıdan etkilenmemiştir. Cumhurbaşkanı Pavlopulos, ziyaret için Kalamata ve Tripoli bölgesinde bulunuyor ve bölgeyi ziyaretinin ardından Atina’da olacaktı.

Olayla ilgili olarak, soruşturma terörle mücadele ve gizli servislere devredildi. İlk şüpheler anarşist gruplara ve yerli terörist örgütlere dayanıyor, ancak planlanmış bir saldırı olarak ta göz önünde tutuluyor. Olay hakkında ülkenin başbakanı Alexis Tsipras ve ülkedeki parlamento üyelerinin başkanlarına bildirildi.
Birkaç yıl önce, eski Başbakan Costas Karamanlis buna benzer bir olay yaşanmış, olay gerçekleşmeden dakikalar öncesinde Rus gizli servislerin yardımıyla gerçekleşmemişti.