Çarşamba, Temmuz 17, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

2017’NİN ULUSLARARASI GÜNDEMİ

Ortadoğu’da ise acı, şiddet, katliam, kaçış ve direniş 2017’de de devam etti.
Yemen ve Güney Sudan’da açlık ve geçim sıkıntısı,
Şam’daki ve Musul’daki katliamlardan kaçan insanların mücadelesi,
Filistin’de, İsrail askerlerine karşı halkın direnişi,
Suriyeli mültecilerin zor koşullar altındaki yaşamı ve kaçışı devam etti.
Arakanlı Müslümanlara Uygulanan Şiddet:
Myammar ordusunun, Arakanlı Müslümanlara uyguladığı şiddet ve katliam Ağustos’ta başlamıştır. Binlerce Arakalı Müslüman Bangladeş’e göç etmek zorunda kalmıştır. Myammar Devlet Başkanı Aung San Suu Çi, 2 ay sonra sessizliğini bozarak, hükümetin ve güvenlik güçlerin kanunlar çerçevesinde hareket ettiğini belirtmiştir.
Trump’ın Vize Yasağı ve Meksika Duvarı:
Trump’ın seçim vaatlerinden biri Müslüman ülkelere uygulanacak olan vize yasağıydı. Göreve geldikten hemen sonra uygulamaya koymuştur. Yargıçlar tarafından, dini inançlara ayrımcılık yapıldığı ve Amerikan Anayasası’na aykırı olduğu ifade edilmiştir. Tüm bu aykırılıklara rağmen çekişmeyi Trump kazanmış ve Vize yasağı uygulaması aktif hale gelmiştir.
Trump illegal göçleri önlemek amacıyla Meksika ile ABD arasında bir duvar inşa etmek istemiştir. Ancak ABD Kongresi’nden bu Meksika duvarı için bütçe çıkmamıştır. Trump yine de ısrarla: ‘’ O duvar inşa edilecek! ‘’ demektedir.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi:
IKBY yönetimi, anayasaya aykırı olmasına rağmen bağımsızlık referandumu düzenlemiştir. Referandum sonucu 92,73 ile ‘’evet’’çıkmıştır. Barzani gitmeden önce son kozunu oynamıştır.
İspanya’daki Bağımsızlık Referandumu:
İspanya, Katalonya’da bağımsızlık referandumu istenmiştir. Yüzde 90 evet oyları ile özerk yönetimi, bağımsızlığını ilan etmiştir.
Kuzey Kore’den Nükleer Atağı:
Kuzey Kore, ABD’ye gözdağı vermek amacıyla bir balistik füze denemesi yapmıştır. BM, Kuzey Kore’ye karşı ekonomik yaptırımlar kararını oylamıştır. ABD, Kuzey Kore uslu durmaz ise, kendilerini yok etmeye hazır olduklarını belirtmiştir.
ABD Kudüs’ü İsrail’in Başkenti Olarak Tanıdı:
ABD başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ifade ederek, büyükelçiliklerini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacaklarını ilan etmişlerdir. BM ise 128 oy ile ABD’nin bu bildirisini tanımadığını göstermiştir.
Musul ve Rakka IŞİD’den Geri Alındı:
2014 yılında ilan edilen halifelik ile Rakka, IŞİD’in eline geçmişti. Suriye Demokratik Güçleri, uzun süren çatışmanın sonucunda, Rakka’yı geri alabilmişlerdir. Irak ordusu ise 8 aydır verdiği mücadele sonucunda, Musul’u geri aldıklarını ilan etmişlerdir.
Fransa’da OHAL Kalktı:
Fransa’da, terör saldırılarından sonra 2015’te ilan edilen OHAL uygulaması kaldırıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles