Almanya Bayrağının Anlamı

0 2.031

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Almanya Bayrağı tasarım Yatay şekilde sıralanmış üç şerit. Bunlar yukarıdan aşağıya şöyledir: Siyah, Kırmızı ve Altın rengi

Almanya bayrağı, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin bayrağıdır.

Enlemesine 3 eşit parça olan siyah, kırmızı ve altın sarısı renklerden oluşur.

İlgini Çekebilir ?
1 12

Bayrağı oluşturan renklerin tarihi 1813 yıllarında Napolyon’a karşı verilen savaşta Prusya’nın hem para hem de asker yönünden yaşadığı sıkıntılardan dolayı Lützow önderliğinde çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü Freikorps birliği kurulmasına dek dayanmaktadır.

Parasızlıktan dolayı çeşitli renklerde olan askerî üniformalar baştan aşağıya siyaha boyanınca sarı düğmelerin altlarındaki bez parçasının kırmızı kalması bugün Almanya bayrağını oluşturan renklerin geçmişi olarak kabul edilir. 7 Haziran 1950’de alınan karar ile renklerin anlamı Beraberlik, Hak ve Özgürlük olarak belirlenmiş ve 3:5 boyutunda yasallaşarak devletin resmî bayrağı olmuştur.

Alman bayrağı millî bayrak ve resmî bayrak olarak ikiye ayrılmaktadır. 23 Mayıs 1949′da kullanıma giren millî bayrak, ülkenin sivil bayrağıdır. Ortasında kartal motifinin bulunduğu resmî bayrak ise devlete bağlı kurumlarca kullanılmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.