Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

Nelson Mandela Kimdir?

Irk ayrımcılığı ile mücadelenin sembol ismi olan Nelson Mandela, yaşamı boyunca siyahilere yapılan kötü ayrımcılıkla savaşmış ve önemli olanın ‘insan olmak’ olduğu üzerinde farkındalık yaratmaya çalışmıştır. Mandela, 1918 yılında dünyaya gelmiştir. Fort Hare University College’da hukuk eğitimi almış fakat  ırkçı ayrımcılığa karşı öğrenci eylemleri yaptığı için bu eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır. 1942’de Witwaterstrand Üniversitesi’nden mezun olmasının  ardından ilk siyahi avukat olarak görevine başlamıştır. Mandela, düşüncelerini anlatmaya çalışmaktan asla çekinmemiş ve Güney Afrika’da beyazların yaptığı ırkçılığa göğüs gererek mücadele etmeye çalışmışsa da 1962’de tutuklanmış, ömrünün 27 yılını cezaevlerinde geçirmiştir. 1990 yılında ise dönemin başkanının çıkardığı afla serbest bırakılmıştır.
Hayatının geri kalanında da Güney Afrika’nın demokratikleşmesi için ve yaşanılan hatta yaşatılan ırkçılığın barışçıl yollarla çözülmesi için uğraşmaya devam etmiştir. 1994 yılında Güney Afrika’nın devlet başkanlığına seçilerek ilk siyahi cumhurbaşkanı olmayı da başarmıştır. Görevini beş yıl yapmış ve tamamladıktan sonra koltuğunu yardımcısı Thabo Mbeki’ye bırakmıştır. Demokratik Afrika’nın temellerini atmak için uğraşan, barışçıl çözümlerle, ırkçılıkla mücadele eden Nelson Mandela, 1993 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. Geçmiş dönem ABD Devlet Başkanı Barack Obama için de bir ışık olmuştur. Bir ideal uğruna savaşmış ve bu savaşını gerçeğe dönüştürmek için yaşamı boyunca uğraşmıştır. Çok yakın bir zamanda (2013) hayata veda eden Nelson Mandela, bütün dünya için çok önemli bir isimdir.
*Mandela’yı daha iyi anlamak isteyenlere küçük bir tavsiye.. Nelson Mandela – Kendimle Konuşmalar (Conversations with Myself)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles