Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

Bitcoin nasıl üretilir ? Bitcoin Nedir ?

Bitcoin nasıl üretilir ? Bitcoin Nedir ?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Bitcoin nedir ve nasıl üretilmekte bunu sizlere kısaca anlatmaya çalışacağım.

Bitcoin çıkış noktası en kaba ifadeyle merkezi para birimlerine tepki olarak çıktığını söylemek yanlış olmaz. 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adını kullanan biri tarafından kapalı mail yoluyla aracılığı ile whitepaper  yollaması ile başlamamıştır. Bu maillerde merkezi para birimlerinin (EURO, DOLAR vs.) ve bankacılık sistemlerinin eksikliklerinden bahsedip buna çözümler aramaya çalışmaktaydı. Yapılan bu çözüm arayışlarının ardından 2009 yılında deneysel olarak nitelendirebileceğimiz ilk Bitcoin ortaya çıkmıştır.

Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin nasıl üretilir sorusuna cevap vermek gerekilirse, kısmen de olsa herkes gerekli ekipmanlara sahipse Bitcoin üretebilir diyebiliriz. Bitcoin ilk çıktığı zamanlarda bunu üretmek yani madenciliğini yapmak oldukça kolaydı ve normal bir kişisel bilgisayarla bile yapmak mümkündü fakat günümüzde talebin çok olması ve Bitcoin protokolleri gereği Bitcoin çıkartma zorluğu artık kişisel bilgisayarların yerini mining cihazlara bıraktı.

Kısacası günümüzde madencilik yapmak istiyorsanız buna özel yapılan cihazlara sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca bu cihazlar oldukça fazla elektrik tükettiğini unutmamak gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles