Çarşamba, Temmuz 17, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

Fransız Politik Sistemi Hakkında Bilgi

Fransa’da monark mutlak güç olmak istiyordu. 1789 Fransa’da burjuvazi ve aristokrasi arasında bir kavga dönemiydi. Burjuvazi ülke ekonomisinde söz sahibi olmak istiyordu. Ancak var olan monarşi buna olanak sağlamıyordu. Bu yüzden devrim oldu. Devrim monarşiye son verdi ve cumhuriyet kuruldu.
Fransa iki hanedan gördü: Bourbon (14. Louis) ve Orleon Hanedanlığı (devrim sonrası).
Beş cumhuriyet gördü, beşinci cumhuriyet öncekilere bir tepkiydi. De Goulle tarafından kuruldu. Önceki rejimler parlamenter sistemlerdi.

 • Hükümet meclis tarafından seçiliyorsa parlamenter sistem olur.

Fransa yarı-başkanlık sistemi örneğidir. Hükümet parlamentodan doğmaz ama parlamento hükümeti görevden alabilir. Bazı yazarlar Fransız politik sistemini “süper başkanlık sistemi” olarak tanımlar.
Cumhurbaşkanı, başkanlık sistemindeki başbakandan daha çok yetkiye sahiptir.
Fransa’da Whicy Hükümeti Nazilerle işbirliği yapmış.
1917’ye kadar Fransa’da komünist parti yoktu. Rusya’daki Bolşevik İhtilali Fransa’da sosyalistleri ikiye ayırdı. Sosyalistlerden bir grup komünist partiyi kurdu. Komünistler iktidara gelmenin yolunu devrimde aramışlar.
De Goulle: 1946-1958’de Fransa 4. Cumhuriyeti yaşarken parlamenter rejim vardı. Ancak güçlü bir parlamento değildi. De Goulle Londra’da sürgündeyken Fransa’daki sistemin yanlış olduğunu söylüyordu ve sürgünde yeni bir hükümet kurdu.
1958’de Cezayir’de Fransız sömürgeciliğine karşı bağımsızlık hareketleri başladı. Fransa, hareketi bastırmak için bir ordu gönderdi. Cezayir’den dönen ordu merkezdeki orduyla birleşerek hükümete darbe yaptı. De Goulle parlamento karşısında güçlendirilmiş bir yürütme organı oluşturulması için anayasa oluşturdu.

YÜRÜTME

 • Fransa’da cumhurbaşkanı yürütmenin başıdır. Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar kuruluna istediği kişiyi atayabilir.
 • Cumhurbaşkanı bakanlar kuruluna başkanlık etmiyorsa bakanlar kurulunun aldığı kararların hiçbir anlamı yoktur.
 • Olağanüstü hal durumunda cumhurbaşkanı meclis gibi kanun çıkarma yetkisine sahiptir. Olağanüstü hal durumuna alma yetkisi de cumhurbaşkanındadır.
 • Cumhurbaşkanı tek başına yasama organını feshetme yetkisine sahiptir.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi: 1962’de De Goulle anayasa çıkardı ve cumhurbaşkanını halk seçsin dedi. 2 turlu seçim sistemi var. Bakanlar kurulunu cumhurbaşkanı seçer.

YASAMA

 • Çift meclisli yasama organı var; Ulusal meclis ve Senato. Asimetrik çift meclislidir. Ulusal meclisin yetkisi senatoya göre daha fazladır. Ulusal meclis kabul ederse yasa kabul edilir.
 • Ulusal meclis üyelerini halk seçer. Senato üyelerini yerel yöneticilerden oluşan bir kurul belirler.

YARGI

 • Anayasa Mahkemesi’nin 9 üyesi var. 3 tanesi doğrudan cumhurbaşkanı tarafından, 3’ü senato, 3’ü de ulusal meclis tarafından atanır. Yargı bağımsızlığı yoktur.

Sivil Toplum Örgütleri: En köklü sivil toplum örgütleri köylülerden oluşmuş.

SİYASİ PARİLERİ

 1. En solda komünist parti var. 1970’li yıllarda devrimci çizgiyi bırakıp tekrar sosyalistlere kaymış.
 2. Sosyalist parti
 3. Çevreciler (Yeşiller)
 4. De Goullecu partiler: Hareket ve cephe(birlik) kavramlarını kullanırlar.
 5. Ulusal cephe. Liberal yanlısıdır ve kimi ırkçı özellikleri ön planda tutar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles