GALİBİYET Mİ MAĞLUBİYET Mİ : PİRUS ZAFERİ

2 min


Her savaşın yıkıcı etkiye sahip olduğu gerçeği tartışılamaz bir konudur. Her savaş hezimetle sonlanır ve savaşan taraflar ekonomik, sosyal, siyasi yönden çöküntüye uğrarlar. Özellikle siviller,  psikolojik olarak yıpranır ve hayatları boyunca sarılamayacak bir yaraya sahip olurlar. Bu savaşlardan biri de şüphesiz II.Dünya Savaşı’dır.

II.Dünya Savaşı tam bir felakettir. Yaklaşık 24 milyon askeri kayıp bulunurken sivil kayıplar soykırımlar ile birlikte bunun iki katıdır. Toplam kayıp 70 milyona yakındır. Bir çok siyasi kişilik ve akademisyen bu savaşın bir trajedi olduğunu belirtmiştir. Yale Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Tarihi Profesörü olan Paul Kennedy bunlardan biridir. Kennedy, II.Dünya Savaşı’nı galip olan İngiltere açısından değerlendirmiştir. Bu savaştan galip çıkan İngiltere, savaşın ağır kayıplarını yaşamış ve her yönden çökmüştür. Paul Kennedy de bu galibiyeti ‘’Pirus Zaferi’’ olarak nitelendirmektedir. Pirus Zaferi, tarihi bir deyim olarak kullanılmaktadır. Ağır kayıplar verilerek kazanılan ama aslında kazanın da kaybettiği galibiyetleri anlatmaktadır. Yaşanan birçok savaş Pirus Zaferi ile benzerlik göstermektedir.

Pirus Zaferi’nin çıkış noktası M.Ö. 280-279 yıllarına dayananır. Pirus Zaferi adını, Yunan Epir Kralı Pirus’tan almaktadır. Bilindiği üzere tarihte en uzun yaşayan imparatorluklardan biri olan Roma İmparatorluğu birçok saldırıya maruz kalmıştır. Sürekli fethedilmek istenmiş bir imparatorluktu. Galya akınları Roma’ya birçok kez saldırıda bulunmuştur. Yapılan akınlar sonucunda kayıplara uğrayan Romalılar, bu akınlarla beraber askeri anlamda bir düzen içine girmiştir. Daha sonra İtalya’da da birtakım başarılar elde eden Romalılar genişlemeye başlamışlar ve Helen adı verilen kentlerin kontrolünü ellerine almışlardır. Helen kolonilerinin duyduğu bu rahatsızlık Kral Pirus’u bölgeye getirecektir. Esasında Epir Kralı Pirus İtalya’yı fethe hazırlanıyordu. Kralın 40.000 asker ile 20 fil desteğindeki ordusu savaşa başlar. Romalılar filleri hedef alarak Pirus’un askerlerinin ezilmelerine yol açmıştır fakat Pirus geri çekilmemiştir. Romalılar püskürtülmüştür. Ordusunun tamamına yakınını kaybeden Kralın ordusu savaştan galip çıkar. Bu galibiyet onun başarısı mı yoksa başarısızlığı mı pek bilinmez. Bu galibiyetten sonra Kral Pirus’un ‘’Tanrım ! Bir daha böyle bir galibiyet verme. Mahvolurum.’’ dediği söylenir.

Pirus bu zaferinin ardından ülkesine geri döner. Tahttan çekilmek zorunda kalır.   Bir süre sonra Romalılar M.Ö. 264’te Helen kolonilerini ele geçirir. Latinler yarım bıraktıkları işi bitirir. Yunan şehrini de alarak tam bir hakimiyet sağlarlar.  Böylece kaybeden Kral Pirus’un zaferi olur.

 

 

KAYNAKÇA

www.tarihnotlari.com

Remzi Koçöz / Avrupa Uluslarından Birleşik Avrupa’ya

Tayyar Arı / Uluslararası İlişkiler


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
hate hate
0
hate
lol lol
0
lol
love love
0
love
omg omg
0
omg
win win
0
win
Naime Keskin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Yazı
Yazı veya Makale yollayın
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırlayın
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru hazırlayın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama hazırlayın
Liste
Klasik Listeleyici
Geri Sayım
Geri Sayım Oluştur
Açılır Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Upload your own images to make custom memes