Çarşamba, Temmuz 17, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

HIZLA BÜYÜYEN EKONOMİ Çin Halk Cumhuriyeti

Hızlı büyüyen ekonomisi ile uluslararası ilişkilerin dengesini sarsmakta olan Çin, dünyanın en eski uygarlıklarından biridir, 4 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. 1 Ekim 1949 yılında Mao Zedong tarafından Çin Halk Cumhuriyeti olarak kurulmuştur. Başkenti Pekin ve para birimi Renminbidir. 1945’te İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi ile ülkede bir iç savaş başlamıştır. Bu iç savaş milliyetçiler ve komünistler arasında gerçekleşmiş ve komünistlerin galibiyeti ile sonuçlanmıştır. Önceleri özgürlükçü ve sosyalist bir rejimle ilerleyen Çin sonradan baskıcı ve kapalı bir rejime maruz kalmıştır.
Çin Halk Cumhuriyeti, 1949’dan bu yana Çin Komünist Partisi tarafından yönetilmekte olan üniter bir devlettir. Günümüzde Çin’in devlet başkanlığını Hu Jintao yapmaktadır.
Doğu Asya’da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti, yüzölçümü olarak dünyanın en büyük 3. ülkesidir. Kanada ve Rusya’dan sonra gelmektedir.
Çin hakkında bilmemiz gereken en önemli konulardan ve aynı zamanda uluslararası ilişkilerin dengesini sarsmasının sebeplerinden birisi ise giderek artan popülasyonudur. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin bugüne kadar birden fazla nüfus politikası izlemiştir. Artan nüfus, ucuz iş gücünü de beraberinde getirerek Çin’i dünyanın en büyük ihracatçısı yapsa da aynı zamanda bu durumun dezavantajları da vardır. Çevre sorunları, kaynakların ve tüketilen tüm değerlerin nüfusa yetememesi, Çin için çok önemli bir sorun haline gelmiştir.
Çin gelecekte nerede ve nasıl bir konumda olacak? Sistemin büyük bir sorunu haline gelebilir mi? Bu sorular Çin’in uluslararası ilişkilere bıraktığı sorunlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles