Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

Modern İktisadın Kurucusu Adam Smith

Adam Smith, 1723 yılında İskoçya’da dünyaya gelmiştir. Modern iktisadın babası olarak bilinen Adam Smith’in uluslararası iktisada katkısı çok fazladır.

İskoçyalı bilim adamı, iktisat biliminin kurucusudur.

Adam Smith’in görüşüne göre, piyasa kendiliğinden dengesine bulmaya eğilimli bir mekanizmaydı. Ekonomide ‘görünmez bir el’ in olduğunu, herkes kendi faydası için çalışırsa, ortak bir faydaya hizmet edilebileceğini savunmaktaydı. Yani demek oluyor ki, ‘invisible hand’ kavramı ve Adam Smith bir bütün oluşturmaktaydı.

Adam Smith, mutlak üstünlük teorisini savunmaktaydı. Kapalı ekonominin üretimi verimsizleştireceğini, serbest ticaretin ise üretimde artış sağlayacağını söylüyordu. Açık ekonomi ve serbest ticaret ile üretim faktörleri ülkeler arasında etkin bir şekilde kullanılacaktı. Aynı zamanda dünya üretiminde de artış sağlanacaktı.
1776’da yayınlanan Wealth of Nations kitabında da üretim ve gelir dağılımı teorisini anlatmakta ve aynı zamanda ekonomik büyümenin de üzerinde durmaktadır.

Mutlak üstünlük teorisini savunan Adam Smith’in de eksikleri ortaya çıkmış ve iktisat ile uyuşmayan yanları olmuştur. Adam Smith’in ardından David Ricardo tarafından eksiklikler giderilmeye çalışılmış ve daha tutarlı bir hale getirilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles