Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

Romanya

20 milyon nüfusa sahip Romanya’nın çok dinli heterojen bir yapısı vardır.  Romanya Balkanlar’ın en kalabalık nüfusa sahip ülkelerinden biridir. Nüfusunun % 89’unu Romen %7’sini Macarlar oluşturmaktadır. Romenler kendilerinin olduğunu iddia ederler.  Tuna nehri üzerine kurulan bir koliden isimlerini almışlardır kendilerini en kadim (en eski, köklü) halk olduğunu iddia ederler Datça medeniyetin  devamı olarak kendilerini görürler.

1800’lü yıllardan itibaren Romanya ismini kullanmaya başladılar.  93 Harbi sonrasında Osmanlı Devleti’nin zayıflaması ile birlikte güçlendiler ve Edirne Antlaşması ile bağımsızlığını kazandılar.  Romanya’nın 3 dönemi vardır.  Bu dönemler;

1:  Krallık dönemi

2: Sosyalist dönem

3: Demokratik dönem

1930’lu yıllarda ülkede diktatör rejimi vardır. II. Carol, Romanya prensi “Romanya Romanyalılarındır” Slogan ile azınlıklar ve Yahudileri Hedef almıştır. Bu ifade ile Rumen olmayanların ülkesi Romanya değildir  şeklinde ifade etmiştir.

1967 yılında Romanya’da Nikolay Çavuşesku devlet başkanı  oluyor.  Bu döneme Çavuşesku rejimi olarak adlandırabiliriz.  1989 yılının son günlerine kadar devam eden iktidarında ülkeyi diktatörlük ve yönetmiştir.  Politik hayatı ve ekonomiyi yönlendirerek, gizli polisi her türlü muhalefete karşı baskı aracı olarak kullanmıştır.

Romanya  Doğu bloğu,  COMECON ve Varşova Paktı üyesi olan bir ülkeydi.

  1. Çavuşesku iktidarının Varşova Paktı’nın Çekoslovakya işgaline askeri birlik desteğini vermemesi
  2. 1967’den sonra İsrail’e ilişkileri kesmeyi reddetmesi
  3. 1967’de Federal Almanya’yı resmen tanıması
  4. 1969’da Nixon,  1975’te Ford’un Bükreş ziyaret etmesi
  5. Varşova paktının askeri kanadına katılmaması

Bu 5 madde Romanya’yı Batı bloğuna yaklaştırmış ve  70’li yıllarda Çavuşesku ya karşı ayaklanmalara neden olmuştur.

1965 1989 yılları arasında Çavuşeskular dönemi olarak adlandırabiliriz.  Bu dönemler arasında bütün aile fertleri ile yönetmişlerdir.

Diğer doğu bloğu ülkelerinden farklı olarak infazla iktidarların son bulduğu tek ülkedir.

Çavuşesku 25 Aralık günü kameraların karşısında yaklaşık 2 saat süren yargılandılar. Çavuşesku mahkemeyi tanımadığını ve hiçbir soruya yanıt vermeyeceğini belirtip  bunu sadece Büyük Ulusal Meclisi karşısında yapacağını söyledi.

Askerler tarafından tutuklu bulundukları ve yargılandıkları kışlada Bir duvarın önüne getirilen ikili 3 subay tarafından infaz edildi

Aşağıda yargılanmaları ve infaz edilmesini içeren video kayıdını izleyebilirsiniz

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles