Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

Uluslararası İlişkiler Bölümü İş Olanakları

Uluslararası ilişkiler, başta devletler olmak üzere uluslararası sistem içerisinde yer alan çeşitli odaklar arasındaki öncelikle siyasal, hukuksal ve ekonomik ilişkileri inceleyen ve analiz eden bir bilim dalıdır. Bu anlamda eklektik bir disiplin olan uluslararası ilişkiler, dünyada yer alan toplumların siyasal, hukuksal ve ekonomik özelliklerinin‘’dış’’a ilişkin yönlerini ele alarak irdelemektedir.

Uluslararası İlişkiler Bölümü, bazı üniversitelerde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler olarak isimlendirilmektedir. Ders programının içeriğine bakıldığında: Uluslararası İlişkiler Teorileri, Uluslararası Örgütler, Türk Dış Politikası, Siyasi Tarih, Uluslararası Sistem ve Bu Sistemde Türkiye’nin Yeri, Uluslararası Hukuk gibi temel alanların yanında, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine bağlı bölümlerde iktisat ağırlıklı, Siyasal Bilgiler Fakültelerinde de kamu yönetimi ve hukuk ağırlıklı bir öğrenim uygulandığı görülmektedir.

Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunları hem kamu sektöründe hem de özel sektörde iş imkanına sahiptirler. Mezunlar, başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere İçişleri Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıklarda, çeşitli kitle haberleşme kuruluşlarında ve uluslararası bankalarda çalışılabilir, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıkları gibi devlet bürokrasisinin üst kademelerinde (müsteşarlık, uzmanlık, müfettişlik, kaymakamlık gibi meslek memurluğu) gibi görevler görev yapabilirler. Fakat bu kadrolarda çalışmak için KPSS Sınavı‘nın ilgili alan türlerinden istenen puanları almak ve Kurumların ayrıca açacakları sınavlarda başarılı sonuçlar elde etmek gerekmektedir. Yine aynı şekilde uluslararası iktisadi ve ticari ilişkiler konularında da yetişen öğrenciler özel sektörün her kolunda iş imkanına sahiptirler.

Mezunlar, açılan sınavlarda başarı gösterirlerse, diplomasi alanında çeşitli unvanlarla görev alırlar. Mezunlar ayrıca, kamu ve özel sektör kuruluşlarında, siyasi partilerde, sivil toplum örgütlerinde, kamuoyu araştırma şirketlerinde, medyada ve BM, Avrupa Birliği gibi uluslararası örgütlerde çalışabilirler ve farklı kademelerde yönetici olarak da görev yapabilirler. Yerel ve uluslararası bankalarda ticari işlemler yürütürler.

Son olarak da akademisyenlik söylenebilir. Yüksek lisans ve doktora sürecinin sonunda üniversite de öğretim üyesi/görevlisi olma imkanı bulunmaktadır. Fakat bu seçeneğin bir iş olanağı olarak görülmesindense, bir ideal olarak düşünülmesi daha yerinde bir karardır.

Görüldüğü üzere, bu bölümlerden mezun olanların çalışabilecekleri alanlar oldukça çeşitlidir. Fakat bu çeşitlilik bazen bölüm mezunları için bir bir dezavantaja dönüşebilmektedir. Bölüm tercih edilmişse, esas olan mezun olmadan bir çalışma alanının belirlenmesi ve bu alanın gereksinimlerinin karşılanmasıdır. Eğer öğrenciler lisans yıllarında böyle bir seçimi yaparlarsa, mezun olduklarında ne yapacağım karamsarlığından kurtulmuş olurlar. Aksi takdirde, mezuniyete kadar herhangi bir meslek tanımı tam olarak yapılmamışsa, belirsizlik yaşamamak, boşluğa düşmemek  imkânsızdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles