Monroe Doktrini, ABD Başkanı James Monroe‘nin, 1823’te kongreye sunduğu doktrindir. ABD, Avrupa devletlerinin Amerika kıtasında yeniden sömürgecilik hareketlerine girişmelerine ve kendi sistemlerini kıtanın herhangi bir yerinde
uygulamak için yapacakları girişimlere izin veremez ve ABD, Avrupalı güçlerin arasında bunları ilgilendiren soruna, savaşlara ve politikalara karışmamayı esas alır.
1868’de ilk defa test edilir. Avrupalı bir devlet olan Fransa, ABD topraklarına müdahalede bulunuyor. Fransa, Meksika’da kendine bağlı bir hükümet kurar. Bölgeyi sömürgeleştirmeye çalışıyorlar.1868’de Birleşik Devletler, Meksika’ya müdahale edip Fransa Hükümeti’ni ortadan kaldırıyor.
AMERİKA-İSPANYA SAVAŞI: Nedeni: Küba’da yaşanan ayaklanma. ABD donanmasını oluşturuyor. Küba’da İspanya hâkim. Buradaki ilk ayaklanma 1860’da ortaya çıkıyor. Küba bağımsızlık istiyor.1898’de ikinci bir ayaklanma yaşanıyor. Bu ayaklanmaya ABD de dâhil oluyor. İspanya, ABD gemilerini yanlışlıkla vuruyor. Bu olaya ABD de dâhil oluyor. Küba için yapılan savaş ABD’ye denizaşırı topraklar kazandırmıştır. İspanya’nın birkaç denizaşırı sömürgesinin yönetimini ele geçirdi. Küba’ya bağımsızlık kazandırdı.
Platt Yasası: ABD gerekli gördüğü zaman adaya müdahale etme yasası. Bu yasanın ABD’ye getirisi, önemli  güzergâh noktasında yer alan üsler elde ediyor. Guantanamo Üssü gibi. Birleşik Devletler Porto Riko, Guam ve Filipinler’i ele geçiriyor.1899’da Hawaii’yi ele geçiriyor.(51.eyalet)Samoa Adaları’nı ele geçiriyor.
20.YY’A DOĞRU GİDERKEN ABD 
1901-1909 Theodore Roosevelt ”Big Stick Diplomacy” politikasını benimsemiştir. Her zaman büyük bir orduya sahip olmak gerektiğini ve askeri gücün önemli olduğunu savunmuştur. Nikaragua ve Haiti’ye yoğun asker yerleşimi var.1.Dünya Savaşı’na kadar ABD sanayisi dünyada 1.dir. ABD dünyada en fazla üretim yapan devletti.
1.DÜNYA SAVAŞI:Alman Dışişleri Bakanı, Meksika Büyükelçisine yazıyor. ”Zimmerman” telgrafı ABD’e karşı Meksika’yı yanına çekmeye çalışıyor. Meksika, Teksas’ı istiyor. Bu telgraf İngiltere’nin eline geçiyor. ABD bunu öğreniyor. Fakat savaşa girme düşüncesini oluşturan şey ise Alman denizaltılarının ABD ticaret gemilerini bombalaması.
Woodrow Wilson: İlk güneyli başkan. Demokrat partili. Savaştan sonra 14 maddesi var. Self-determinasyon, silahsızlanma, Milletler Cemiyeti, uluslararası ticarette serbestlik vs. Wilson ilkeleri uygulanamadı. Milletler Cemiyeti’ne ABD giremedi.(senato onaylamadı.)


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Naime Keskin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Yazı
Yazı veya Makale yollayın
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırlayın
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru hazırlayın
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama hazırlayın
Liste
Klasik Listeleyici
Geri Sayım
Geri Sayım Oluştur
Açılır Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin