Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

John F. Kennedy Döneminde ABD

Kennedy dönemi ile özdeşleşen olay Küba Krizi’dir.
Kennedy cinayeti şaibeli bir olaydır. Öldüren kişi de öldürülmüştür. Karanlık bir dosyadır. Bununla ilgili üç teori bulunmaktadır.
1. KGB yapmıştır.(Rus gizli ajanı)SSCB yaptı der. ABD iç karışıklık yaşasın diye böyle bir yol seçilmiştir, denilmiştir.
2. Kennedy’nin yardımcısı Johnson yaptı der.(İçerideki muhalefet)
3. Kennedy, Yahudi Lobisi tarafından öldürüldü der. Başkanlığı boyunca Yahudilere ve İsrail’e karşı bir tutum sergilemiştir. Johnson ve Nixon ile beraber bu sert tutum kaldırılıyor.

KENNEDY DIŞ POLİTİKASI

1. Üçüncü dünya ülkelerine daha aktif bir dış politika sergilemiştir.(Bağlantısızlara yönelik)Daha çok ekonomik temelli yardımlar yapmıştır. Özellikle Hindistan ile ilişkiler geliştirilmiştir. Bu politikayı tamamlamaya yönelik bir politika ortaya atıldı.”Peace Corps” Ülkeyi kalkındırmaya yönelik ABD ajanları atanıyor. Halk bunların ajan olduğunu öğrendikten sonra popülerliğini yitiriyor.
2. ”İlerleme için İttifak” Orta ve Güney Amerika’ya yönelik bir politikadır. Castro tarzı rejimler oluşmasın diye, Amerika kıtasına daha aktif bir politika ile yayılmaya çalışıyor. Ekonomik yardımlar yapıyor. Fakat bu parayı nereye harcayacağını ABD söylüyor. Brezilya, Arjantin, Meksika kabul etmemiş. Dominik Cumhuriyeti’ne 1965’te ABD müdahalede bulundu.

KÜBA KRİZİ

Soğuk Savaşı’n zirve noktasıdır. İki nükleer gücün doğrudan karşı karşıya geldiği ilk olaydır. Aynı zamanda Yumuşama Dönemine geçilen süreci başlatan olaydır. Kennedy dönemi uluslararası sistemde önemli olayların yaşandığı bir dönemdir. Castro 1959’dan itibaren Küba’yı değiştiriyor. Daha devletçi bir politika benimsiyor. Castro’nun başa geçmesiyle ABD birtakım tedbirler alıyor. Üç adım uygulanıyor:
1. Küba’ya ekonomik yaptırım uygulanıyor. Şeker kamışı ticaretini kesiyor. Fakat SSCB, Küba ile ticarete başlıyor. Küba ekonomisi, ABD’nin uyguladığı yaptırımdan pek fazla etkilenmiyor.
2. Bir askeri tedbirle Castro rejimini devirmeye çalışıyor. Amerika kıtasındaki devletler ve örgütlerden onay alamıyor.
3. ABD’de yaşayan Kübalılar silahlandırılıp Küba’ya gönderildi. Domuzlar Körfezi Çıkartması başarısız oldu.
Robert McNamara, Savunma Bakanı. SSCB’nin Küba’ya yerleştirdiği füzeleri görüntüleyip, adayı abluka altına alıyor.
Kruşev; füzeleri kaldıracağını fakat bir beklentisi olduğunu söylüyor. Türkiye’den füzeleri çekmesini istiyor. Küba’nın toprak bütünlüğünü tanıyacağını ve müdahale etmeyeceğinin taahhütte bulunmasını istiyor. Türkiye’nin bu olaydan iki sene sonra haberi oluyor. Füzeler kaldırılıyor. Küba Krizi aşılıyor.

KÜBA KRİZİ’NİN SONUÇLARI

1. Yumuşamaya giden süreç başladı. Bu konuyla ilgili antlaşmalar yapıldı. Nükleer Denemeleri Sınırlandırma Antlaşması-1963, yalnızca yeraltında yapılabileceği kararlaştırıldı.
2. İki blokta da çift başlılık, çok başlılık ortaya çıktı. NPT-1967 imzalamayan iki devlet vardı: Çin ve Fransa. Fransa’da De Gaulle, ”NATO olarak birbirimize karşı sorumluluk taşıyorsak, ABD neden kendi başına karar veriyor?” şeklinde sorgulamaya başlıyor. Fransa, Avrupa’nın bütünleşmesi gerektiğini söylüyor.1966’da De Gaulle NATO’nun askeri kanadından çıkıyor. Bloklar içerisinde uyumun kaybını görüyoruz. Doğu Blok’unda SSCB’ye alternatif olarak Çin ortaya çıkıyor. Çin, SSCB’nin sosyalizme ihanet ettiğini söylüyor. Çünkü ABD ile masaya oturdu ve antlaşmalar yaptı. İki taraf arasında sınır problemleri de mevcuttu.
3. Kruçev ve Kennedy siyasetlerini mektup aracılığıyla gerçekleştiriyordu. Haberler geç ulaştığı için hızlı haberleşme önemi ortaya çıktı. Kırmızı Hat; Moskova ve Washington arasında ortaya çıktı.
4. Sınırlı Nükleer Savaştan, Esnek Karşılık Stratejisine geçildi. Nükleer silahlara karşı cepheyle mücadelede kullanılacak son araç olacaktır. Önce diplomasi, NATO artık konvansiyonel silahlar ile silahlanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles