Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

Soğuk Savaş Başlangıcında ABD

1946’da Sovyetler Birliği ile ABD’yi karşı karşıya getiren konu: Baruch Planı. ABD’li diplomatın adında olan bu plan; nükleer silahlarla ilgilidir. Bir uluslararası örgütlenme oluşturulmalı ve atom enerjisini denetleyen bir örgütlenme kurulmalı fikrini savunuyor. Yeni bir nükleer silahlanma faaliyeti varsa bunu engellenebilir. Fakat ABD kendi nükleer  silahlarını denetleme sürecinin dışında tutuyor. Bundan sonraki nükleer çalışmaları denetleyecek. Bir tekel oluşturma çabasında çünkü o dönemde SSCB’nin nükleer silahlanma geliştirmesi mevcut. SSCB buna karşı çıkıyor ; ”Eğer bu çok barışçıl bir yapılanma ise ABD nükleer silahlarını yok etsin.” ABD buna yanaşmıyor.

George Kennan:

ABD Sovyetler Büyükelçisi. Mr.X adı altında bir makale yayınlıyor. SSCB’nin ABD’nin sandığından daha büyük bir tehdit olduğunu söylüyor. Buna  karşı birtakım önlemler alınmalı. ”Çevreleme Politikası öne sürüyor. Bu politikayı dillendiren ilk kişidir. (Containment Policy) Sovyetler Birliği için ABD’ye sadık rejimlerle yayılmasını önlemek adına bir yay oluşturuyor. Çevreleme Politikasının ilk ayağı Truman Doktrini ile Türkiye ve Yunanistan oluyor.

Truman Doktrini:

 Türkiye ve Yunanistan’a askeri yardımdır. Bu iki ülke olmasının nedeni stratejik konumları (Sovyetlere yakınlıkları).Türkiye o dönemde Sovyetler Birliği’nden tehdit algılıyor. Bu yüzden Truman Doktrini ’ne sıcak bakıyor. SSCB, 1925’teki Tarafsızlık Antlaşması’nı feshedeceğini söylüyor. Ayrıca Doğu Anadolu’dan toprak istiyor. Yunanistan’da iç savaş var. ABD sosyalizm tehdidinden dolayı Yunanistan’a 3 katı para veriyor. ELAS ve EDES arasında mücadele var.
Avrupa’nın batısında İtalya ve Fransa’da sol hükümetler güçleniyor.1948’de sosyalist rejimler; Bulgaristan, Macaristan, Romanya, Çekoslovakya, Polonya. SSCB yönlendirmesiyle gerçekleşti. Arnavutluk ve Yugoslavya’da ise SSCB tarafından inşa edilmedi. Sosyalist hükümetlerin aşamaları;

  • Almanya Ordusu’nu çıkardı, SSCB askeri girdi.
  • 1946 karma hükümetler kuruldu.
  • 1947’de sosyalist olmayanlar tasfiye edildi.
  • 1948’de yeni Titovlar oluşmasın diye milli sosyalistler ortadan kaldırıldı.

Sosyalizm inşa edildi fakat biraz kanlı ve sancılı oldu.

Prag Darbesi:

 1948’de gerçekleşen darbeye cevaben BAB (Batı Avrupa Birliği) kuruldu. 1948’de komünistler tarafından gerçekleştirilen darbe. AB askeri örgütlenmedir. Bir sene sonra NATO kuruldu. AB; Benelux, İngiltere ve Fransa tarafından kuruldu. Sosyalizmi engellemeye çalışıyorlar. Gerekirse kan dökülerek ortadan kaldırılmalı. Fakat ABD yardımı olmadan bir şey yapılamıyor.
NATO’nun Kurulmasına Neden Olan Olay; Berlin Ablukası.
Berlin’i SSCB abluka altına alır. Çünkü Berlin Sovyet işgal bölgesi ve kendi içinde 4’e bölünmüştü. ABD, İngiltere, Fransa askerinin oraya girme hakkı vardı. SSCB bunların girişini önlüyordu. Çünkü Sovyet işgal bölgesi ve Batı dünyası yapılan antlaşmalara aykırı davranıyordu. Federal Almanya’yı kurmaya girişirler.1945’ten sonra ilk defa SSCB ve ABD askeri olarak karşı karşıya geliyor. Abluka çok başarılı olamıyor. Uzun sürmüyor.

VANDENBERG KARARI:

1949’da alınan bu karar ile NATO kuruluyor. Bu karar ile Monroe Doktrini resmen sona eriyor. Bu karar ABD başkanına ulusal güvenliğin tehdit altında olduğunu düşündüğü durumlarda bölgesel ittifakları, savunma örgütleri kurma hakkı verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles