Çarşamba, Temmuz 17, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

Irak Şam Islam Devleti’nde Kadınlar

Bilinen en yaygın adıyla Irak-Şam İslam Devleti( IŞİD) 2004 yılında Ebu Musa Zerkavi tarafından Irak’ta kurulmuştur. Bölgedeki birçok oluşumdan biri olan örgüt ses getiren eylemleri ile diğer örgütleri gerisinde bırakmıştır. Önceliği Irak ve Suriye de etkinliğini sağlamak olan örgüt bunu yaymayı hedef olarak seçmiştir.
Bünyesinde oluşturduğu yapılanma ve sahip olduğu ideoloji ile dünyanın birçok yerinden gelen cihatçılara kapısını açıyor. İslam için cihat çağrısı yapan örgüt bu doğrultuda radikal islamın savunuculuğunu üstlenmiş bunu kabul görmeyen herkesi kâfir olarak nitelendirmiştir. Bunu kabul görmeyenleri şeriât kurallarına göre cezalandırma yoluna gitmiştir.
IŞID’e katılmak için birçok ülkeden gelen cihatçilar arasında kadınların da bulunması dikkat çekmektedir. El Hansa Tugayları olarak tanınan tamamı kadınlardan oluşan birlik kadınların günlük hayatta nasıl davranmaları gerektiğini içeren bir kılavuz yazmıştır. Bu kılavuza göre kadınlar şeriâta uygun bir hale getirilmektedir. Sahip olduğu haklar oldukça sınırlı olan kadın cihatçıların görevi “eş ve anne” olmaktır. IŞID’in oluşturmayı hedeflediği devletin bir parçası olmak isteyen kadınlar şeriâta göre eğitilmektedir. Buna binayen kapanmaları ve burka giymeleri gerekmektedir. Aksi takdirde cezalandırılmaktadırlar.
Yine bu kılavuza göre 9 yaşında genç bir kızın evlendirilmesi uygun olup 16-17 yaşına kadar evlenmiş olması gerekmektedir. Geçerli bir sebepleri olduğu takdirde dışarı 1 kaç saatliğine çıkabilip bunu da eşlerinin izni dahilinde gerçekleştirebilmektedirler.
Kadınların görevleri arasında anne ve eş olmak, temizlik yapmak, yemek yapmak, gözetleme gibi işler yer almaktadır. Cihatçılara ödül olarak sunulan kadınlar çoğu zaman seks objesi olarak görülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles