Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 This Week

spot_img

Related Posts

Japonya Hakkında Genel Bilgi

Tarihsel derinliği olan bir başka medeniyet olan Japonya’da 1860’larda başa geçen Meiji Hanedanlığı vardı. Sanayileşme Meiji Hanedanlığı ile başlamıştır. İlk kez Doğu toplumunda sanayileşme Japonya’da görülmüştür. Doğu toplumlarında taklit edilen ilk ülke Japonya olmuştur fakat her dönemde aynı başarıyı gösterememiştir.
Japonya’da 1930’larda ihtilal oluyor, iç ve dış politikası değişiyor. Pazar arayışına çıkıyor. Önce Mançurya bölgesini ardından Çin’i sömürgeleştiriyor.
Japonya İkinci Dünya Savaşı’na girerken çok avantajlıydı. Çünkü ittifak kurduğu devletler kendisi gibi yayılmacı  (revizyonist) idi. Japonya’nın amacı Uzak Doğu’da güçlü bir imparatorluk kurmaktı.
Savaşın kazananları yeni bir Japonya inşa etti. Japon Anayasası’nı ABD revize etmiştir. Bugün de Japonya, ABD askeri tarafından yazılan bir anayasa tarafından yönetilir.
Anayasa’da ilk başta Japonya’da Japon hava, kara, deniz taşıtlarına yer yoktur maddesi eklenmiştir. Tarım alanlarına reform maddesi vardır. Grev ve toplu sözleşme maddesi vardır. Bu haklar neden verildi? Halkı kazanmak amacıyla konulmuş maddelerdir. Fakat iki sene içinde her şey değişmiştir. 3.madde de anayasadan çıkarıldı. 1946’da olan 1949’da olmayan şey, SSCB ve ABD müttefikti fakat artık komünizmle mücadele edilmeye başlandı. Yavaş yavaş Soğuk Savaş sinyalleri veriliyordu. Komünizm Uzak Doğu’da Çin’i ele geçiriyor. Bu iki etkiyi dengelemek için ABD, Japonya’yı askerleştirdi.
İşçi sınıfına karşı sert önlemler almak gerekiyordu. Bu yüzden onlara verilen haklar geri alındı. Japonya’yı savaşa sürükleyen hanedan için bir mahkeme kuruldu. Birçok Japon idam edildi.
YASAMA: iki meclisli bir yapı vardır. Temsilciler meclisi 480 üye, Danışma meclisi 242 üyeden oluşmaktadır. Asimetrik bir yapı vardır. Temsilciler meclisinin yetkileri daha fazladır. Seçimlerle iş başına gelirler.
YÜRÜTME: İki ayaklı yürütme vardır. İmparator yetkileri son derece sınırlıdır. Başbakan ve bakanlar kurulu seçilecekse iki meclis ortak toplanır. Yasa çıkarılacaksa temsilciler meclisine gider. Danışma meclisine pek bakılmaz.
YARGI: Anayasa mahkemesi üyeleri başbakan tarafından seçilir. İmparator tarafından atanır. Atandıktan sonra halktan onay almak için referanduma gider. Görev süresi boyunca dokunulmazlığı vardır.

JAPONYA’NIN SİYASİ PARTİLERİ

1946’da Japonya’da demokrasi kurulduktan sonra ön plana çıkan iki parti vardır: Liberal Demokrat Parti ve Japon Sosyal Parti’sidir. 1946’dan sonra yapılan tüm seçimlerin iki istisnası dışında LDP  iş başındadır.
1,5 Parti Sistemi: Bir büyük parti var ve diğeri de onun yarısı kadar oy alan partidir.
Egemen Parti Sistemi: En az beş seçim üst üste seçimleri kazanan siyasi partidir.
1990’lardan sonra JSP zayıflamaya başlar. Yolsuzluk yaptığı için iktidardan düşmüştür.
Japonya’da yapılan seçimler dünyanın en pahalı seçimleridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popular Articles